Pittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers Wrestling Facebook - PittsfordWrestling  Pittsford Wrestling SmugMug Site
   
Back to Schedule  
  2012 Sgt. Richard Romesser Attica Blue Devil Challenge Wrestling Individual Tournament  
Team Finals:
1. Warsaw 437
2. Midlakes 418.5
3. Lancaster 382
4. Pittsford 279.5
5. Victor 263.5
6. Iroquois 191.5
7. Letchworth 178
8. Keshequa 154
9. Southwestern 141.5
10. Attica 131
11. East Aurora 122
12. Alden 118.5
13. Churchville-Chili 87
14. Lyndonville 78.5
15. Alexander 69.5

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Steve Michel (Lancaster)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Aaron Paddock (Warsaw)

Click here for [ Final Brackets ]

Championship Final (1st)
99 - Ryan Hetrick (Southwestern) > Mike Venosa (Victor), DEC 5-0
106 - Tony Recco (Lyndonville) > Tristan Almeter (Iroquois), TF 15-0
113 - Mike Hearon (Iroquois) > Jason Charlette (Midlakes), DEC 7-6
120 - Austin Keough (Warsaw) > Ralph Mateo (Midlakes), DEC 10-5
126 - Steven Michel (Lancaster) > Sean Peacock (Midlakes), DEC 5-3
132 - Lyle Grant (Alden) > Andrew Lazickas (EA), DEC 8-6
138 - Tim Dattilo (Victor) > Josh Griffith (Warsaw), DEC 7-2
145 - Eric Lewandowski (Lancaster) > Austin Hedges (Letchworth), FALL 1:49
152 - Ryan Coveny (Warsaw) > Dakota Woolley (Letchworth), MD 10-2
160 - Burke Paddock (Warsaw) > Cody Maher (Midlakes), FALL 3:02
170 - Aaron Paddock (Warsaw) > Collin Fox (Midlakes), DEC 9-3
182 - Tim Schaefer (Warsaw) > Jeff Day (Letchworth), MD 13-5
195 - Tyler Smith (Midlakes) > James Empfield (Lancaster), FALL 0:20
220 - Tyler Schaefer (Pittsford) > Sam Egan (CC), DEC 5-3
285 - Brody Wood (Keshequa) > Justin Torrez (CC), FALL 2:13

Consolation Final (3rd)
99 - Dane Heberlein (Alexander) > Hammond Raes (Midlakes), DEC 8-2
106 - Aleksei Cartagena (Pittsford) > Will Raes (Midlakes), MD 8-0
113 - Jason Ellsworth (Attica) > Matt Gaiser (Alexander), MD 15-5
120 - Steve Strauchen (Attica) > Tyler Hartinger (Lancaster), FFT
126 - Colin Royce (Warsaw) > Troy Pettigrew (Attica), FFT
132 - Adam McCrobie (Lancaster) > Eric McEvoy (Iroquois), FALL 1:46
138 - Cody Rudolfs (Pittsford) > Austin Prince (Keshequa), FFT
145 - Jacob Pincus (Pittsford) > Ty Flint (Warsaw), FFT
152 - Harrison Hider (Pittsford) > Joe Staron (Lancaster), DEC 3-0
160 - David Hulme (CC) > Kyle Collins (Victor), DEC 8-4
170 - Jeff Kuciel (Lancaster) > Tanner Hoose (Southwestern), FALL 1:37
182 - Phil Wilshire (Attica) > Jeryd Graham (Midlakes), DEC 6-2
195 - Ben Klei (Victor) > Dylan Royce (Warsaw), DEC 3-0
220 - Mike Ziolo (Lancaster) > Dakota Higgins (Warsaw), FALL 4:41
285 - Cory Zuhlsdorf (Victor) > Tom Finch (Warsaw), OTD 4-2 (1OT)

   
Teams   |   Coaches   |   Schedule   |   History   |   Photos   |   Articles   |   Forum   |   Links and Forms   |   Home  
Pittsford Central Schools   -   42 West Jefferson Road   -   Pittsford, NY 14534-1978   -   Phone (585) 267-1000  
website created and maintained by westsidesolutions.net
website sponsored by apexwrestling.net