Pittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers Wrestling Facebook - PittsfordWrestling  Pittsford Wrestling SmugMug Site
   
Back to Schedule  
  Batavia Christmas Tournament Wrestling Individual Tournament  
Team Final
1. Spencerport 208
2. Blairsville [PA] 181
3. Elmira 171.5
4. Royalton-Hartland 162.5
5. Batavia 112.5
6. Honeoye Falls-Lima 96
7. Keshequa 88.5
8. Fairport 86
9. Wellsville 69
10. East Irondequoit Eastridge 60.5
11. York 57
12. McQuaid Jesuit 45
13. Pittsford 44
14. Batavia (B Team) 16

Outstanding Wrestler Award - Noah Tarr (Blairsville)


Championship Final (1st)
99 - Kaleb Pascoe (Spencerport) def Tyler Choate (RH), FALL 1:43
106 - Cameron Swick (RH) def Hunter Wood (Keshequa), FALL 3:48
113 - Brandon Barrett (Spencerport) def Baktach Azizi (Fairport), MD 10-1
120 - Matt Boyle (Batavia) def Charlie Kennedy (Elmira), TF 17-0
126 - Corey Farrell (York) def Zach Bickle (RH), OTD 4-2 (1OT)
132 - Jake Boice (HFL) def Tahj Eaddy (Spencerport), DEC 5-2
138 - Noah Tarr (Blairsville) def Curtis Grant (Elmira), FALL 1:11
145 - Luke Palmer (Blairsville) def Lucas Govert (Pittsford), FALL 4:30
152 - Drew Hull (RH) def Andrew Doak (Blairsville), DEC 1-0
160 - Jake Smith (HFL) def Channing Cavender (Blairsville), DEC 3-0
170 - Bobby Thompson (Blairsville) def Alejendro Cruz (EIE), DEC 11-4
182 - Trent Englauf (Spencerport) def Jason Fanton (Wellsville), DEC 6-1
195 - Collin Pittman (Spencerport) def Schyler King (Wellsville), FALL 2:29
220 - Alex Jensen (RH) def Luke White (Blairsville), FALL 0:28
285 - Sean McGinley (Elmira) def Clayton Brown-Wallace (EIE), DEC 4-2


Consolation Final (3rd)
99 - Matt Reese (Elmira) def Jack Folger (Batavia), DEC 9-4
106 - Mike Wicks (Spencerport) def Sean Vogel (Fairport), DEC 9-7
113 - Charley Mahon (Elmira) def Jake Stearn (RH), MD 9-0
120 - Brian Beachamp (MQJ) def Mike Cenzi (Spencerport), DEC 6-4
126 - James Arao (Fairport) def Luke Mowery (Blairsville), DEC 5-1
132 - Dylan Hitchcock (Fairport) def Connor Wilson (Elmira), DEC 6-5
138 - Kyle Pittman (Spencerport) def Derek Draper (York), DEC 2-0
145 - Ryan Schirano (Spencerport) def Braxton Middleton (Keshequa), DEC 2-1
152 - Kyle Melnyk (Spencerport) def Eric Foth (Wellsville), DEC 5-4
160 - Anton Brown (Elmira) def Nick Burdick (RH), DFLT
170 - Mitch McGowan (Elmira) def Ben Gutchess (HFL), FALL 1:33
182 - Alex Tripodis (Blairsville) def Luke Jackson (Elmira), FALL 4:40
195 - Zach Poudrier (MQJ) def Denmark Jiminez (EIE), DEC 5-2
220 - Tom Garlock (Batavia) def Zack Benjamin (Elmira), DEC 4-3
285 - Austin Coleman (Spencerport) def Riley Andrews (York), FALL 2:12

   
Teams   |   Coaches   |   Schedule   |   History   |   Photos   |   Articles   |   Forum   |   Links and Forms   |   Home  
Pittsford Central Schools   -   42 West Jefferson Road   -   Pittsford, NY 14534-1978   -   Phone (585) 267-1000  
website created and maintained by westsidesolutions.net
website sponsored by apexwrestling.net