Pittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers WrestlingPittsford Panthers Wrestling Facebook - PittsfordWrestling  Pittsford Wrestling SmugMug Site
   
Back to Schedule  


  Fairport 37 - Pittsford 15  
Team Final
1. Clarence 224
2. Fredonia 164.5
3. Pittsford 147.5
4. Lockport 139.5
5. Lewiston-Porter 131.5
6. Starpoint 97.5
7. St. Joseph's 79
8. Royalton-Hartland 59
9. Niagara Wheatfield 56.5
10. Akron 55.5
11. North Tonawanda 37.5
12. Depew 37
13. Newfane 37
14. Le Roy 30
15. Wilson 28
16. St. Mary's of Lancaster 27.5
17. Lyndonville 9
18. Springville-Griffith 6
19. Canisius 0

Aggregate Pin Award - Rion Elson (Starpoint)
Outstanding Wrestler Award - Drew Hull (RH)
Click here for [Brackets]

Championship Final
99 - Garret Baugher (SJ) def Troy Keller (NT), DEC 7-2
106 - Brendan Arena (Clarence) def Aleksei Cartagena (Pittsford), OTD 12-10 (1OT)
113 - Andrew Shomers (LP) def Shane Helbig (NW), MD 13-0
120 - Anthony Orefice (Lockport) def Jeff Gould (Pittsford), DEC 4-0
126 - Dakota Gardner (Fredonia) def Brandon Glauber (Clarence), DEC 7-0
132 - Tyler Cassidy (Fredonia) def Ryan Kromer (LP), DEC 1-0
138 - Dan Reagan (LP) def Travis Berube (SJ), MD 16-6
145 - Drew Hull (RH) def Jude Gardner (Fredonia), FALL 4:31
152 - Nate Schwab (Clarence) def Richie Jones (SJ), DEC 7-4
160 - Jake Weber (Clarence) def Chase Wheeler (Wilson), FALL 4:59
170 - Zach Buckley (Fredonia) def Rob Klotz (Pittsford), FALL 3:18
182 - Travis Griner (Clarence) def Ryan Schlager (Clarence), FALL 1:12
195 - Bobby Desiderio (SML) def Chet Bondi (LP), TF 4:05 15-0
220 - Christian Saden (Fredonia) def Marshall Taylor (Lockport), FFT
285 - Nate Ward (Clarence) def Clayton Smith (RH), OTD 2-1 (2OT)

Consolation Final
99 - Phil Callandra (Depew) def Dylan Arena (Clarence), DEC 4-3
106 - Giovanni Ruiz (Fredonia) def Jon Lauricella (LR), DEC 6-3
113 - Matt Fiebelkorn (Akron) def Nico Toliano (LP), MD 14-2
120 - Tyler Mack (Starpoint) def Joe Guarino (Pittsford), DEC 5-4
126 - Austin Czaja (Clarence) def D.J. Marshall (LP), OTD 4-2 (3OT)
132 - Tyler Gross (Pittsford) def Rick Schweikhard (NW), DEC 3-2
138 - Nate Martin (Newfane) def Cody Rudolfs (Pittsford), DEC 3-2
145 - Jose Pagan (Lockport) def Lucas Govert (Pittsford), DEC 5-1
152 - Josh Steinman (Lockport) def Default Garrett Schultz (Akron), DFLT 0:33
160 - Seth Anderson (Lockport) def Scott Strang (Pittsford), DEC 4-0
170 - Chris Willms (Starpoint) def Pat Spoth (Clarence), DEC 1-0
182 - Jared Resch (LR) def Dillon Thomas (Starpoint), FALL 5:48
195 - Richard Duermeyer (Starpoint) def Josh Seib (Newfane), DEC 13-8
220 - Tyler Schaefer (Pittsford) def Alex Jensen (RH), FALL 3:55
285 - Rion Elson (Starpoint) def Ryan Osborn (NT), FALL 0:56


   
Teams   |   Coaches   |   Schedule   |   History   |   Photos   |   Articles   |   Forum   |   Links and Forms   |   Home  
Pittsford Central Schools   -   42 West Jefferson Road   -   Pittsford, NY 14534-1978   -   Phone (585) 267-1000  
website created and maintained by westsidesolutions.net
website sponsored by apexwrestling.net